Hiszpański taniec ludowy

hiszpański taniec ludowy

hiszpański taniec ludowy

Hiszpański taniec ludowy zachwyca wszystkich!

Poznaj rodzaje hiszpańskich tańców! Dziś PLANETA opisze Wam kilka gorących, latynoskich, hiszpański taniec ludowy.

Każdy region śródziemnomorskiego państwa szczyci się własną muzyką i wszędzie mozemy spotkać odmienny hiszpański taniec ludowy.

W Galicji najpopularniejszy hiszpański taniec ludowy to muñera, wykonywana przy akompaniamencie instrumentu zwanego gaita ( rodzaj dud); w Aragonii – jota, tańczona przy akompaniamencie gitar i bandurii, a w Kraju Basków – aurresku, rytmiczny taniec, do którego muzyk akompaniuje na dwóch instrumentach naraz.

W Katalonii do dziś można zobaczyć grupy ludzi tańczących sardanę, do której przygrywają całe zespoły muzyczne. Wykonywanie tego tańca było przez wiele lat dyktatury generała Franco zabronione, uważano go bowiem za przejaw nacjonalizmu katalońskiego.

Najbardziej znany hiszpański taniec ludowy to flamenco, wywodzące się z Andaluzji i mające tam najlepszych wykonawców. Jest to bardzo stary hiszpański taniec ludowy, a zakorzenił się w Hiszpanii dzięki Cyganom, którzy rozwinęli tę umiejętność w XV w. Do dziś najlepszymi jego wykonawcami są właśnie Cyganie. Tańczącym towarzyszą nie tylko gitara i kastaniety, ale często także śpiew i wybijanie rytmu poprzez klaskanie i stepowanie. Jedna z odmian flamenco – sevillanas – zawiera już elementy nowoczesne, których nie ma w samym śpiewie cante jondo, niejednokrotnie wykonywanym bez towarzyszenia instrumentów.

Czy próbowaliście kiedyś zatańczyć któryś z podanych przez PLANETA Szkoła językowa Radom - hiszpański taniec ludowy?

Podzielcie się swoimi wrażeniami z nami na naszym fanpage na facebooku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>